*alt_site_homepage_image*
*alt_site_homepage_image*
lt
en
Pranešėjų forumas 2024 2024 spalio 22 d.

Vakar įvyko jau penktasis Pranešėjų forumas, kurio tikslas buvo apžvelgti, kaip Lietuvoje įgyvendinama pranešėjų apsauga Europos Sąjungos šalių kontekste.

Sveikindama Forumo dalyvius generalinė prokurorė N. Grunskienė pabrėžė, kad pranešėjų apsauga glaudžiai susijusi su skaidrumu, atskaitomybe, viešojo intereso apsauga ir pilietiškumu – pranešėjai atlieka neabejotinai lemiamą vaidmenį mūsų visuomenėje ir mes esame jiems labai dėkingi. Jie praneša apie įvairius neteisėtus veiksmus: korupciją, sukčiavimą, pavojų aplinkai, visuomenės sveikatai ir daugybę kitų pažeidimų, galinčių turėti rimtas pasekmes mūsų bendruomenėms ir visai visuomenei. Šie drąsūs asmenys, dažnai rizikuodami savo karjera, asmenine gerove ir saugumu, pasirenka pranešti apie neteisėtus veiksmus, kad jie neliktų nepastebėti ir neatskleisti. Generalinė prokurorė teigė, kad labai didžiuojasi, jog Lietuvos prokuratūra atlieka išskirtinį vaidmenį pranešėjų apsaugos srityje, nes "mes esame ta institucija, kuri priima, nagrinėja pranešimus ir taiko pranešėjams apsaugos priemones. Tai mums didelė garbė ir dar didesnė atsakomybė".

Forume kalbėjo Laura Valli, Neiwa prezidentė, Italijos nacionalinės kovos su korupcija tarnybos (ANAC) valdybos narė, Ludmila Chovancova, Slovakijos Pranešėjų apsaugos tarnybos analitikė, Gintarė Bliujienė bei Agnė Pranckevičiūtė – Generalinės prokuratūros Vidaus tyrimų skyriaus vyriausiojo prokuroro padėjėjos.

L. Valli papasakojo apie Neiwa veiklą bei Lietuvos indėlį joje. L. Chovancova kalbėjo apie potencialių pranešėjų švietimą: pasitikėjimo kūrimo strategijas efektyviam pranešimų teikimui. A. Pranckevičiūtė pristatė Generalinės prokuratūros vykdomą viešinimo kampaniją. G. Bliujienė aptarė Pranešėjų apsaugos įstatymo nuostatų įgyvendinimo pažeidimus – kokios įtvirtintos baudos ir jų taikymo praktika Lietuvoje bei kitose Europos valstybėse.

Tarp panelinėje diskusijoje dalyvavusių Ingridos Kalinauskienės (Transparency international Lietuvos skyriaus vadovė), Jolantos Bernotaitės (LR Teisingumo ministerijos Korupcijos prevencijos ir vidaus tyrimų skyriaus vedėja), Žanetos Navickienės (AB „Lietuvos geležinkeliai“ LTG Verslo saugumo Antikorupcinės politikos vadovė), Arnoldo Siliaus (Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentui prie VRM patarėjas) buvo diskutuojama ką galime padaryti geriau: apie pranešėjų apsaugos politikos formavimą verslo įmonėse, Pranešėjų apsaugos įstatymo pakeitimus, darbuotojui saugios aplinkos kūrimą.

Forumo klausėsi beveik 300 įvairių institucijų bei įmonių atstovų, sulaukėme įdomių klausimų, vertų platesnės diskusijos – kokia turėtų būti paties pranešėjo atsakomybė už pateiktą melagingą pranešimą, kokia konkrečiai finansinė pagalba teikiama pranešėjui, ar ji pakankama ir kt.