*alt_site_homepage_image*
*alt_site_homepage_image*
en
lt
Pranešėjų apsaugos įgyvendinimas 2024 metais 2025 February 10 *day_short*

Viena iš prioritetinių Generalinės prokuratūros funkcijų – užtikrinti Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymo (toliau – Pranešėjų apsaugos įstatymas, PAĮ) reikalavimų vykdymą.

2024 m. Generalinės prokuratūros Vidaus tyrimų skyrius ne tik nagrinėjo asmenų pranešimus, pateiktus pagal PAĮ, ir priėmė sprendimus dėl pranešėjo statuso suteikimo/nesuteikimo, atliko tyrimus dėl galimo neigiamo poveikio pranešėjams taikymo, atstovavo prokuratūrą bylose, susijusiose su pranešėjų apsauga, bet ir aktyviai prisidėjo prie PAĮ sklaidos.

Pranešimų nagrinėjimas

2024 m. gauta 80 pranešimų, pateiktų pagal PAĮ. Iš viso pranešimus pateikė 73 asmenys (7 asmenys kreipėsi po 2 kartus). 2023 m. gauti 76 pranešimai, 2022 m. – 53.

Iš viso 2024 m. lyginant su 2023 m. buvo gauta 5,3 proc. daugiau pranešimų.

2024 m. išnagrinėjus pranešimus buvo priimta 80 sprendimų. Pranešėjo statusas suteiktas 40 kartų, t. y. 50 proc. pateiktų pranešimų atitiko PAĮ reikalavimus. 39 kartus priimtas sprendimas nepripažinti pranešėju, o 1 pranešimas paliktas nenagrinėtu.

Iš viso pagal 2024 m. pateiktus 11 pranešimų buvo atliekama 10 ikiteisminių tyrimų* (pagal pateiktus 8 pranešimus pradėti 7 ikiteisminiai tyrimai, 3 pateikti pranešimai buvo prijungti prie 3 jau atliekamų ikiteisminių tyrimų).

2024 m. daugiausiai ikiteisminių tyrimų pradėta dėl BK 222 straipsnyje (apgaulingas finansinės apskaitos tvarkymas ir (arba) organizavimas), BK 228 str. (piktnaudžiavimas) ir BK 300 straipsnyje (dokumentų klastojimas) numatytų nusikalstamų veikų.

Įvertinus 20 pranešimų esančią informaciją priimta 18 nutarimų atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą**. 2023 m. ikiteisminius tyrimus atsisakyta pradėti pagal 13 pranešimų, pateiktų pagal PAĮ, 2022 m. – 10.

Daugiausiai kartų nutarimuose atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą buvo vertinta informacija dėl galimai padarytų nusikalstamų veikų, numatytų BK 300 straipsnyje (dokumentų klastojimas), BK 228 straipsnyje (piktnaudžiavimas) ir BK 182 straipsnyje (sukčiavimas).

Dar 1 atveju pranešimas nagrinėjimui buvo perduotas prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriui, išnagrinėjus pranešimą buvo atsisakyta taikyti viešojo intereso gynimo priemones.

Dėl neigiamo poveikio priemonių taikymo

2024 m. dėl neigiamo poveikio priemonių taikymo kreipėsi 8 asmenys.

Patirtas neigiamas poveikis, dėl kurio teikti pranešimai: 1) siekis pašalinti iš užimamų pareigų; 2) nepagrįstas medicininės komisijos išvados nepatvirtinimas; 3) perkėlimas į kitas pareigas; 4) darbo užmokesčio sumažinimas; 5) tarnybinių patikrinimų/veiklos patikrinimų pradėjimas; 6) susirinkimo metu paskelbti duomenys, iš kurių galima identifikuoti pranešėją, tikrovės neatitinkančios informacijos apie pranešėją paskleidimas.

Dėl visų pateiktų pranešimų buvo reaguota PAĮ 11 straipsnyje numatyta tvarka, o dėl 1 pateikto pranešimo buvo pradėta administracinių nusižengimų teisenos procedūra.

Dėl atlyginimo ir kompensavimo

2024 m. iš viso buvo gauti 3 prašymai dėl atlyginimo už vertingą informaciją. 2 iš jų, vadovaujantis Atlyginimo pranešėjams už vertingą informacija komisijos nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos generalinio prokuroro 2018 m. gruodžio 28 d. įsakymu Nr. I-412, 18.3.1. papunkčiu, grąžinti nenagrinėti, nes nustatyta, kad asmenims nėra suteiktas pranešėjo statusas. 1 prašymas buvo priimtas nagrinėti, tačiau atlyginimas už vertingą informaciją asmeniui skirtas nebuvo, nes pateikta informacija neatitiko nustatytų sąlygų. 2023 m. taip pat nei vienam pranešėjui nebuvo išmokėtas atlyginimas už vertingą informaciją, o 2022 m. 1 pranešėjui skirtas 10000 eurų atlyginimas.

Prašymų dėl kompensavimo už neigiamus padarinius 2024 m. nebuvo gauta.

Dėl valstybės garantuojamos teisinės pagalbos

PAĮ 14 straipsnyje numatyta, kad pranešėjui jo prašymu Lietuvos Respublikos valstybės garantuojamos teisinės pagalbos įstatymo nustatyta tvarka suteikiama antrinė valstybės garantuojama teisinė pagalba, neatsižvelgiant į Vyriausybės nustatytus turto ir pajamų lygius teisinei pagalbai gauti. Valstybės garantuojama teisinė pagalba suteikiama Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybos sprendimu. Pagal šios institucijos pateiktus duomenis 2024 m. buvo gauti 5 asmenų, kuriems suteiktas pranešėjo statusas, 9 prašymai suteikti antrinę valstybės garantuojamą teisinę pagalbą. Antrinė valstybės garantuojama teisinė pagalba pagal Lietuvos Respublikos valstybės garantuojamos teisinės pagalbos įstatymo 12 straipsnio 18 punktą buvo suteikta 5 asmenims pagal 9 jų pateiktus prašymus.

Pranešėjų konsultavimo linija

Vidaus tyrimų skyriaus atstovai teikia konsultacijas asmenims, skambinantiems pranešėjų konsultavimo linija. Pranešėjų konsultavimo linija 2024 m. suteiktos 258 konsultacijos, 2023 m. – 259 konsultacijos, 2022 m. suteiktos 286 konsultacijos.

PAĮ sklaida, nuostatų aiškinimas, mokymai ir renginiai

Vidaus tyrimų skyriaus atstovų veikla teikiant metodinę pagalbą įgyvendinant Pranešėjų apsaugos įstatymą:

1) surengė 52 mokymus viešojo ir privataus sektoriaus įstaigų darbuotojams apie pranešėjų apsaugos institutą;

2) skaitė 2 paskaitas studentams (Mykolo Romerio universiteto, Vilniaus universiteto), vedė pamoką Anykščių progimnazijos ketvirtokams;

3) organizavo renginį „Pranešėjų apsaugos forumas 2024“, kurio tikslas buvo apžvelgti, kaip Lietuvoje įgyvendinama pranešėjų apsauga Europos Sąjungos šalių kontekste;

2024 m. mokymuose, renginiuose apie pranešėjų apsaugos institutą dalyvavo 8205 asmenys. Duomenys apie jų veiklos sritis – toliau diagramoje.

Pranešėjų apsaugos instituto viešinimo kampanija

2024 m. buvo tęsiama 2023 m. pradėta pranešėjų apsaugos viešinimo kampanija:

1) 2024 m. vasario mėn. Generalinė prokuratūra, siekdama supažindinti visuomenę su pranešėjų apsauga, skatinti žmones pranešti apie pažeidimus darbovietėse, pristatė naujieną – informacinį stendą. Stendas yra nemokamas ir prieinamas tiek viešajam, tiek ir privačiam sektoriui. Informacinis stendas skiriamas įmonei (įstaigai) dviejų mėnesių laikotarpiui. 2024 m. stendas buvo eksponuojamas Lietuvos transporto saugos administracijoje, Lietuvos užimtumo tarnyboje, Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerijoje, Panevėžio ligoninėje, AB „VIA Lietuva“, Lietuvos auditorių rūmuose ir kitose institucijose.

2) Generalinės prokuratūros užsakymu sukurtas 30 sekundžių video klipas kovo mėnesį buvo transliuojamas per Lietuvos nacionalinę televiziją.

3) Balandžio-birželio mėn. Vilniuje važinėjo autobusas su pranešėjų apsaugos reklama. Ant autobuso buvo parašytas pagrindinis šūkis „Nelikite abejingi – praneškite apie pažeidimus“. Autobusas nuolat keitė savo maršrutus, taip apvažiuodamas kuo didesnę sostinės dalį, kad pasiektų platesnę tikslinę auditoriją. Šia reklama buvo siekiama pagerinti informacijos apie pranešėjų apsaugą pasiekiamumą, kad kuo didesnė visuomenės dalis sužinotų apie pranešėjų apsaugos teikiamas naudas.

4) Gegužės mėn. Generalinė prokuratūra pristatė dar vieną metodinės pagalbos priemonę, skirtą asmenims, pranešantiems apie pažeidimus pagal Pranešėjų apsaugos įstatymą bei vidinių informacijos apie pažeidimus teikimo kanalų administratoriams – gaires. Gairės parengtos Generalinės prokuratūros Vidaus tyrimų skyriuje apibendrinant svarbiausias teisės aktų nuostatas, jose pateikiami praktiniai patarimai, išskirta informacija, kuri yra ypač svarbi.

5) Spalio-lapkričio mėn. buvo vykdoma reklaminė kampanija internetiniame portale delfi.lt. Buvo rodomas video klipas bei specialiai sukurtas reklaminis skydelis. Reklama iš viso buvo parodyta daugiau nei 2,3 mln. kartų ir pasiekė daugiau nei 665 tūkst. unikalių lankytojų. Taip pat Vidaus tyrimų skyriaus atstovė laidoje „Delfi diena“ pateikė įžvalgas dėl pranešėjų apsaugos įgyvendinimo Lietuvoje. Laidos „Delfi diena“ turinys straipsniu (straipsnyje įdėta ir laidos iškarpa) publikuotas delfi.lt.

* 1 ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas dėl 2 pranešimuose pateiktos informacijos, t. y. pranešimuose teikiamos aplinkybės sutapo, tačiau informacija buvo pateikta skirtingų asmenų.

** 2 nutarimai buvo priimti dėl 4 pranešimuose nurodytos informacijos, t. y. pranešimuose nurodytos aplinkybės sutapo, tačiau informacija buvo pateikta skirtingų asmenų.